نشان مرکز اشاعه‌ایمان
آرم جمهوری اسلامی
نسخه آزمایشی

اعتقاد به جادو و جادوگری در فیلم Cinderella 2015

 

رصد کفر در فیلم Cinderella 2015 «سیندرلا»

cinderella poster2-imancenter.ir

سیندرلا یک «جادوگر» است و لفظ سیندرلا ترکیب شده از «سیندر» و «الا» به معنای «الای سوخته (ولی خاکستر نشده )» است که لقب جادوگریِ او شد.

 

IMDb

عنوان اصلی: Cinderella

عنوان فارسی: سیندرلا

ژانر: خانوادگی، درام، ماجراجویی

امتیاز: ۷٫۴/۱۰

تاریخ انتشار: ۱۳ مارس ۲۰۱۵

محصول: آمریکا

زبان: انگلیسی

فیلم‌نامه: Eileen Brosh McKenna

تهیه‌کننده: Simon Kinberg, Allison Shearmur, David Barron

کارگردان: Kenneth Branagh

سازمان دهنده کفر: Walt Disney Pictures

بازیگران: Lily James, Cate Blanchett, Richard Madden

 

خلاصه داستان: داستان این فیلم همان داستان قدیمی جادوگری به نام «سیندرلا» است که دختری به نام “الا” (لیلی جیمز) مادرش را از دست می‌دهد و پدرش با زن دیگری ازدواج می‌کند ولی پدرش نیز طی اتفاقی فوت می‌کند و او توسط نامادری و دو ناخواهری بدجنس خود بدرفتاری می‌بیند تا اینکه پای شاهزاده‌ای جوان به داستان باز می‌شود …

 

 

کمی تأمّل:
۱) سیندرلا یک «جادوگر» است و لفظ سیندرلا ترکیب شده از «سیندر» و «الا» به معنای «الای سوخته (ولی خاکستر نشده )» است که لقب جادوگریِ او شد.
۲) طلسمِ جادو با صدای ناقوس کلیسا شکسته می شود.
۳) پسر پادشاهی عاشق سیندرلا شده که روبند لباس پادشاهیش، پرچم اسرائیل و تداعی کننده طرح از نیل تا فرات است و جالب اینکه رنگ لباس سیندرلا هم با رنگ آبیِ روی لباس پادشاه همخوانی دارد (تا به حال توجه کرده‌اید که کروات نتانیاهو نیز غالبا آبی است؟ در واقع در فیلم، ازدواج یک اسرائیلی با یک جادوگر انجام می‌شود) و جالب‌تر این‌که در پایان فیلم هم، لباس دامادیِ شاهزاده که حالا پادشاه شده، به رنگ آبی است و روبند آن نیز همان پرچم اسرائیل است.
۴) شاهزاده، شهرزاد از حکومت سلجوقیان را به عنوان دختری ایرانی، برای ازدواج رد کرد و اصلا توجه او را نیز جلب نکرد اما کارگردان تعمدا آین صحنه را پررنگ جلوه داده است.
۵) شاهزاده در هنگام مرگ پادشاه خطاب به پدرش: به نظرم لازم نیست برای قدرت یا راهنمایی به بیرون از مرزهامون چشم داشته باشیم، چیزی که لازم داریم درست جلوی چشمامونه و فقط کافیه شجاع و خوب باشیم تا اون رو ببینیم؛ پادشاه در جواب فرزندش: دقیقا!! .
۶) سیندرلا خطاب به نامادریش: نمی‌تونستم از پدرم در برابر تو محافظت کنم ولی از شاهزاده و این سرزمین محافظت می کنم (توجه شود که یک جادوگر می‌خواهد از سرزمینی کوچک و زیبا مثل فلسطین برای شاهزاده اسرائیلی، محافظت کند)
۷) شاهزاده که در طول فیلم پادشاه می‌شود، در اولین دیدار خودش را شاگرد پادشاه معرفی می‌کند و در پایان فیلم نیز می‌گوید که می‌خواهد شاگرد باقی بماند و به نوعی از سیندرلا یاد بگیرد؛ اما چه چیزی را؟! پر واضح است که شاه اسرائیل، درخواست شاگردی برای یادگیری جادو را دارد و یا می‌توان گفت درخواست یادگیری و شاگردی برای آموزشِ کشور داری، از یک جادوگر را دارد!!
۸) توجه کردید که نامادری سیندرلا در اواسط و آخر فیلم، لباس سبز به تن داشت که شخصیتش حس تنفر را به مخاطب منتقل می کرد؟ حالا بگویید رنگ سبز نماد چه دینی در جهان است؟!
۹) لوسیفر در پایان فیلم به عنوان ناقل داستان سیندرلا خطاب به مخاطب: و من (یعنی لوسیفر) به عنوان فرشته او (یعنی سیندرلا) می‌توانم به شما بگویم که آن‌ها (یعنی جادوگری به اسم سیندرلا و پادشاه اسرائیلی به عنوان شاگردِ جادوگر) عادل‌ترین و مهربان‌ترین فرمانروایانی شدند که آن سرزمین (یعنی فلسطین) به خود دیده بود!!! و سیندرلا  پس از آن نیزدنیا را نه آنگونه که هست بلکه آنگونه که می‌توانست باشد، می‌دید (نگاه استراتژیک دادن و آموزش اتوپیانگری به مخاطب).
۱۰) به جمله‌ای که در سکانس پایانی فیلم گفته می‌شود، توجه کنید: کافیست به شجاعت و مهربانی باور داشته باشید و گهگاهی نیز فقط به ذره ای «««جادو»»»!!!!! .
صرف نظر اینکه در اینجا اسرائیل و اسرائیلی‌ها را افرادی شجاع و مهربان معرفی می‌کند، ضمنا آیا تطهیر و زیبا جلوه دادن جادو و جادوگران یکی از اهداف اصلی این فیلم است؟!!!

 

 

توجه شما را به انواع تهاجمات علیه ایمان و متعلقاتش در این فیلم جلب می‌کنیم:

 

متعلق یا متعلقات ایمان مورد هجومتوضیحات/گزاره‌ها
تهاجم علیه ایمان به خدا و توحید کی مراقب ماست؟.
لوسیفر یا شیطان در کل قالب فیلم حضور دارد و لوسیفر یا همان شیطان یا همان پیرزن جادوگری که مسبب ازدواج سیندرلا با شاهزاده کیت شد، نقل کننده داستان سیندرلا است که در پایان فیلم نیز توسط خودِ لوسیفر به آن اذعان می‌شود و شیطان با نام فرشته‌ معرفی می‌شود، فرشته ی نجات!!!
فرشته‌های نجات یا مادر خدایان "نه خدا"!! و در ادامه فیلم معلوم می‌شود منظور مادرِ سیندرلا از فرشته‌ی نجات همان گربه‌ی نامادری سیندرلا با نام لوسیفر یا پیرزن جادوگر است که سیندرلا را کمک می‌کند.
لوسیفر گربه‌ی نامادری سیندرلاست و همان جادوگری که سیندرلا را کمک می‌کند، در واقع شیطان در قالب یک پیرزن جادوگر، به سیندرلا یاری می‌رساند.
وِرد جادویی خواندن به جای دعا خواندن.
نگاه داروینیستی و ماتریالیستی به ازدواج.
تهاجم علیه به ایمان غیب جادو به جای معجزه.
شروع فیلم با جادو آغاز می‌شود و کلمه پایانی فیلم نیز ایمان آوردن به «جادو» است!
تهاجم علیه ایمان به ملائکهشیطان و جادوگران به عنوان فرشته معرفی می‌شوند.
تهاجم علیه ایمان به انبیاجادو به جای معجزه.
حضرت سلیمان (ع) و شنیدن سخن حیوانات، فهمیدن احساسات و حرف‌های حیوانات و سخن گفتن با آن‌ها توسط سیندرلا و مادر جادوگرش کپی‌برداری ناشیانه‌ای از قدرت سخن گفتن و شنیدن حرف حیوانات توسط حضرت سلیمان (ع) است.
اعتقاد به جادوگر به جای ایمان به انبیا یا خدا.
تهاجم علیه ایمان به آخرت نامادری سیندرلا، مرگ را با تهاجم علیه خدا که این قانون را گذاشته، محکوم می‌کند اما کاملا غیرمستقیم و ظریف.

 

 

منبع


کارگروه رصد و بررسی‌های کفر سازمان یافته/ واحد فیلم‌ و سریال‌شناسی مرکز اشاعه ایمان و ترویج متعلقات هفت‌گانه.

نویسنده : حکیم(مدیرپایگاه) تاریخ ارسال : اسفند ۱۲, ۱۳۹۴ برچست ها: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 3847 بازدید

چاپ