کفر و تهاجم علیه متعلقات ایمان در موزیک‌های خارجی (1)

 

توصیه می‌شود قبل از هر مطلبی در این بخش، ابتدا مطلبِ «درباره موسیقی‌شناسی در مرکز اشاعه ایمان» را مطالعه کرده و سپس دیگر مطالب را ببینید.

 کفر در موسیقی

 

پس از اینکه شیطان با تمرّد و سرپیچی از فرمان خدا کافر شد،خطاب به خداوند متعال گفت: به عزتّت سوگند همه انسان‌ها را گمراه خواهم كرد به جز آن بندگانت را كه اخلاص يافته‏‌اند و از آن زمان به انحراف آدمیان و انسان‌ها از راه حق و حقیقت مشغول است. خداوند اما در جواب شیطان فرمود كه بر بندگانم تسلط نخواهي يافت مگر گمراهانی كه از تو پيروی می‌كنند و خداوند سوگند یاد کرد كه جهنم را از تو (شیطان) و همه كسانى از آنان كه از تو پيروى مى‏‌كنند، پر خواهم ساخت‏.

 

هریک از انسان‌ها به چیزهایی ایمان و اعتقاد دارند اما تا به حال از خودتان سؤال کرده‌اید که شما به چه چیزهایی ایمان دارید؟ مثلا برخی ایمان به موزیک دارند؛ صرف‌نظر از این‌که چنین ایمانی صحیح است یا نه، آیا اصلا می‌شود ایمان به موزیک داشت؟ آیا اصلا چنین ایمانی داریم؟ پاسخ و اظهارنظر درباره این سؤال‌ها و بسیاری از سؤال‌های دیگر را به مطالب آینده در بخش موسیقی‌شناسی موکول می‌کنیم اما فعلا در پاسخی مختصر همین‌قدر بدانیم که به طور کلی ایمان در اسلام دارای هفت مُتَعَلَّق است، یعنی ایمانِ هر فرد به هفت چیز تعلق می‌گیرد که آن‌ها را اصطلاحا «مُتَعَلَّقات ایمان» می‌نامند و به ترتیب عبارتند از:

 

۱- ایمان به خدا 

 

۲- ایمان به غیب

 

۳- ایمان به ملائکه

 

۴- ایمان به انبیاء و ائمه -علیهم‌السلام-

 

۵- ایمان به کُتب الهی

 

۶- ایمان به نشانه‌ها یا آیت‌های الهی

 

۷- ایمان به آخرت

 

 

در مقابل هم «مُتَعَلَّقات کفر» را داریم که عبارتند از:

 

۱- کفر به خدا 

 

۲- کفر به غیب

 

۳- کفر به ملائکه

 

۴- کفر به انبیاء و ائمه -علیهم‌السلام-

 

۵- کفر به کُتب الهی

 

۶- کفر به نشانه‌ها یا آیت‌های الهی

 

۷- کفر به آخرت

 

همه هفت متعلق ایمان به هم ارتباط و وابستگی دارند و انکار یکی از آن‌ها به انکار همه‌ی آن‌ها منجر می‌شود و شیطان از دیرباز همه‌ی این هفت متعلق را مورد هدف قرار داده و می‌دهد که یکی از ابزارهای شیطان در این راستا، همواره موزیک و موسیقی بوده و هست. به عبارت دیگر امروزه بسیاری از موزیک‌های داخلی و خارجی به همراه نوازندگان و خوانندگانشان، آلت دست شیطان محسوب می‌شوند که به وسیله آن‌ها ایمان مؤمنین را نشانه رفته و قصد نابودی آن را دارند. کارگروه رصد و بررسی‌های کفر سازمان‌یافته، در همین راستا به افشاگری و مبارزه با اَعمال شیطان و پیروانش در سطح جهان می‌پردازد.

 

[table id=5 /]

جدول شماره یک

 

اما ذکر چند نکته درباره جدول بالا لازم به نظر می‌رسد:

1. جدول مذکور که اولین شماره از سری جداول کارگروه رصدِ موزیک‌های خارجی در بخش کفر سازمان‌یافته است، فقط بخش کوچکی از حملات پی‌درپی، همه جانبه و سازمان‌یافته‌ی شیطان و کارگزاران او علیه ایمان و همه‌ی هفت متعلَّق ایمان، برای زدودن اعتقادات بشر (مخصوصا جامعه مسلمین) در موسیقی را نشان می‌دهد.

 

2. این‌گونه نیست که اگر از یک خواننده فقط یک یا چند موزیکش را آوردیم، دیگر هیچ‌یک از موزیک‌های قبلی و بعدی آن دارای تهاجم علیه ایمان نباشد بلکه قطعا هست؛ اما فعلا در همین حد رصد شده است و با یاری حق امیدواریم که در آینده تدریجاً آن‌را کامل‌تر کنیم.

 

3. آهنگ‌ها را عمداً به صورت مختلف از خوانندگان و گروه‌های مختلف آوردیم.

 

4. در زیرمجموعه‌ی قسمت «اَشکال تهاجم علیه متعلقات هفت‌گانه ایمان»، هر موزیکی که از طریق «پوشش یا کاور موزیک»، تهاجم را صورت داده، فقط به همین مقدار (Cover)، اکتفا شده و از آوردن تهاجماتی که در موزیک‌های آن‌ها بوده، فعلا صرف‌نظر شده است لذا تهاجمات نوشته شده فقط بر اساس تحلیلِ کاور موزیک، آورده شده است.

 

5. «کاور یا پوشش موزیک» که گاهی به اشتباه از آن با عنوان «لِیْبِلِ موزیک» یاد می‌شود، یک تصویر (معمولا گرافیکی) است که خوانندگان و موزیسین‌ها در هنگام پخش کارِ خود، برای نشان دادن و تبلیغات در سایت‌ها و غیره از آن استفاده می‌کنند و یا بر روی بسته‌ای که آلبوم را از فروشگاه‌های مربوطه می‌خرید، مشاهده می‌شود.

 

6. در فیلم‌های موزیکال (اعم از سینمایی و مستند) دو نوع تهاجم رصد می‌شود؛ یکی تهاجم‌هایی که در خط سیر فیلم (صرف‌نظر از موسیقی‌هایی که در آن اجرا می‌شود) به عنوان یک فیلم مستقل انجام شده و دیگری موسیقی‌هایی که در درون فیلم همراه با متن، گنجانده شده است. برای همین، جا داشت تا قسمت اولِ تهاجمات، در جداول رصد قسمت فیلم‌شناسی یا مستندشناسی بررسی شود اما به دلیل موزیکال بودن فیلم‌ها، هر دو نوع تهاجم به طور یکجا آورده شده است.

 

7.این جدول، به اندازه رصد 100 عدد موزیک، به مرور تکمیل‌تر  و به روز می‌شود.

 

برای تهیه محتوا و جدول مذکور زمان زیادی گذاشته شده اما قطعا بی اشکال نیست لذا در هر کجا که زندگی می‌کنید از شما نیز دعوت می‌شود به بخش موسیقی‌شناسی در کارگروه رصد و بررسی‌های کفر سازمان‌یافته بپیوندید و جداول رصدِ به روز خود به علاوه‌ی انتقادات و پیشنهادات در زمینه موسیقی و بخش موسیقی‌شناسی را به ایمیل ما به آدرس [email protected] ارسال کنید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *