ضرورت آگاهی از متعلّقات ایمان

دکتر عبّاسی در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه‌ی کرمانی با موضوع «آیات شیطانی و آیه‌های ربّانی» بر ضرورت مطالعه‌ی «غلیظ شدن شیطان» و برّرسی نوعی از اسلام شناسی و رویکرد به ایمان در شرایط کنونی تأکید کردند. این سخنان که در سال 89 انجام گرفته به دلیل اهمیّت موضوع و ارتباط مستقیم با «مرکز اشاعه‌ی ایمان» برّرسی می‌شود.

 

استاد عباسی و متعلقات ایمان

 

رئیس «مرکز مطالعات استراتژیک و برّرسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز» با طرح این پرسش که تبیین درگیری شیطان با جبهه‌ی حق از چه قاعده‌ای تبعیّت می‌کند؟ به دعوت شیطان از انسان‌ها به سوی خود و وسوسه اشاره و تصریح کرد: قرآن کریم بر اینکه شیطان، دشمن آشکار است تأکید و توصیه می‌کند: «مواظب باشید لباس از تن شما بیرون نکند.»

  وی با اشاره به استمرار دشمنی‌های شیطان با انسان در طول حیات، افزود: همواره دو خاکریز برای اجرای خواسته‌های شیطان وجود دارد که خاکریز نخست پادشاهان و حکومت‌های آنان و دوم مردمی که در برابر حق قرار می‌گیرند و لذا چنانچه پیامبری موفق به کنار زدن حکومت‌های جور شده و مردم را از چنگ آنان نجات می‌داد دیگر ابزاری برای وسوسه‌ی شیطان باقی نمی‌ماند لذا شیطان مجبور می‌شد که خود را آشکار کند.

دکتر عبّاسی در این باره با تصریح به اینکه در دوران حکومت حضرت سلیمان- علیه‌السلام- برای نخستین بار چنین اتّفاقی رخ داد که شیطان و جنودش غلیظ شده و دیده می‌شدند، افزود: امروز نیز شرایطی پیش آمده که شیطان در حال غلیظ شدن است زیرا در تاریخ هیچ‌یک از ائمّه و انبیاء فرصت سی و چند ساله‌ی انقلاب اسلامی ایران پیش نیامد که دین در جامعه پیاده شود.

 

شیاطین غلیظ 

 

 وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل شیطان با همه‌ی توان وارد عرصه شده و انتقام او از مقدسات دینی نشانه این است که کار از دست شیطان دررفته است. از این رو باید ساز و کار غلیظ شدن شیطان مطالعه شود و نوعی از اسلام شناسی و روی کرد به ایمان بررسی شود زیرا امروز شرایطی پیش آمده که برای نخستین بار ملّتی در طول 33سال در برابر همه‌ی تحریم‌ها ایستاده و سایر ملّت‌ها را نیز به خود فرا می‌خواند و همه‌ی الهه‌ها را کنار زده و فقط «الله» را انتخاب کرده است.

ایشان تصریح کرد: شیطان با تلاش برای هدف قرار دادن «متعلّقات ایمان» درصدد است تا ایمان عمیق به جان‌ها نفوذ نکند زیرا «مسلمان بودن» برای او کفایت نمی‌کند و می‌خواهد که «ایمان» انسان را بزند.

وی عدم آگاهی بسیاری از مسلمانان از متعلّقات ایمان را از نقصان‌های آموزش دینی و دینداری دانست و افزود: شیطان امروز روی این نقطه ضعف دست گذاشته و تمام تلاش او برای عدم تبیین این متعلّقات است تا بعضی از این متعلّقات را مورد هجوم قرار داده و بقیه آن نیز در وجود ما ناکارآمد شود.

این فعّال سیاسی و فرهنگی کشورمان آگاهی از متعلّقات ایمان در کنار دانستن اصول و فروع دین را ضروری دانست و گفت: اگر شیطان متعلّقات ایمان را از ما بگیرد آن وقت لباس از تن انسان به در کرده و اصول و فروع دین نابود می‌شود و لذا باید با عبور معرفتی از «اسلام» به مرحله‌ی «ایمان» برسیم.

وی ایمان به «خدا»، «غیب»، «ملائکه»، «ارسال انبیاء»، «کتاب»، «آخرت» و «آیه‌های الهی» را متعلّقات 7 گانه‌ی ایمان نام برد و با بیان اینکه چنانچه این 7 سنگر در وجود انسان شکل بگیرد، 7 دژ محکم تشکیل شده است، گفت: مظلوم‌ترین و مغفول مانده‌ترین آنها «ایمان به آیه‌های الهی» است.

دکتر عبّاسی با اشاره به این‌که درطول حیات بشریّت همه‌ی تلاش‌ها برای تثبیت ایمان به خدا بوده است، ادامه داد: این در حالی است که اگر 6 مورد دیگر در انسان شکل می‌گرفت ایمان به خداوند خود بخود تثبیت می‌شد اما 150 سال است که این 7 مورد، هدف هجوم قرار گرفته است.

وی گفت: «ایمان به خدا» را «داروین»، «نیچه»، «هگل» و… هدف قرار دادند، «ایمان به غیب» را با «علوم حسی و تجربه‌ای»، ایمان به انبیاء را با ساختن کارتن «یوگی» و توهین به «شیخ الانبیاء» «حضرت نوح» ایمان به کتاب را با «هرمنیوتیک» به بهانه‌ی «تأویل» قرآن کریم و… مورد هدف قرار دادند.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز با انتقاد شدید از اینکه «زیست‌شناسی» ما بر مبنای نگاه «داروین» همان کسی که برای نخستین بار «ایمان به خدا» را مورد هجوم قرار داد، است. این زیست‌شناسی هیچ ارتباطی با قضیه‌ی «خلقت» ندارد؛ گفت: چرا در دانشگاه‌ها این موضوع نقد نمی‌شود؟

 

نظریه تطور داروین
چارلز داروین 1882-1809

 

وی با اشاره به تخصّص‌های مختلف «پزشکی» و طرح این سوال که چرا ما برای «روح» و «نفس» متخصّص نداریم؟ آنرا نتیجه فراموش کردن «بعد غیبی» دانست و افزود: امروز در مدارس ما علومی تدریس می‌شود که بنیان‌های غیب باوری را در اذهان بچه‌ها مورد هدف قرار داده اما ما هیچ واکنشی نشان نمی‌دهیم.

وی ادامه داد: فیلمی در توهین به ملائکه الهی به ویژه حضرت جبرئیل ساخته شد که از آیات شیطانی سلمان رشدی خطرناکتر بود اما متأسّفانه این فیلم در سال 84 به راحتی از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد واین نشانه‌ی اوج عدم آگاهی مدیران فرهنگی این رسانه از متعلّقات دینی است.

 

فیلم سینمایی کنستانتین 

 

وی با بیان اینکه جوان بی‌دفاع مدرسه‌ای و دانشگاهی ما چنین فیلم‌هایی را مشاهده می‌کند و باورش نسبت به ملائکه به عنوان کارگزاران الهی به هم می‌ریزد، ادامه داد: 5 سال پیش که فیلم سینمائی «یوگی» از تلویزیون ما پخش شد صدای مدیران فرهنگی درنیامد.

دکتر عباسی در توضیح بیشتر راجع به این کارتن که در توهین به حضرت نوح -علیه‌السلام- ساخته شده است، بیان داشت: «کشتی» در زبان انگلیسی همواره با واژه‌ی «شیپ» (1) می‌آید در حالیکه بر روی کشتی نمایش داده شده در این کارتن واژه‌ی «آرک» (2) که تنها مختص کشتی نوح است حک شده بود و جا داشت که استادان انگلیسی ما کفن پوش به خیابان‌ها آمده و در اعتراض به این مسئله قیام کنند اما هیچ اقدامی نشد.

 

 وی با اشاره به توهین به ساحت مقدّس نبیّ مکرّم اسلام با نگارش کتاب‌هائی از جمله «پیامبران نیستی» (3) گفت: علاوه بر توهین به انبیاء، در سریال «فرینج» (4) یک کارگردان یهودی به طور کاملاً حساب شده ایمان به غیب را با بالاترین کیفیت تکنیکی مورد هجوم قرار داد.

 

 تهاجم علیه ایمان به غیب

 

 رئیس اندیشکده‌ی یقین ادامه داد: 413 استاد فلسفه ایالات متحده در 7 حوزه 120 کتاب نوشتند که امروز در قالب انیمیشن و فیلم از آنان استفاده می‌شود و گذاشتن عنوان سرگرمی برای این فیلم ها از جانب آنان دروغ است که نمونه آن «پارک جنوبی» (5) که آبرومندترین کتاب آنها بود اما بعد از مدّتی مشخص شد که این کتاب و فیلم مربوطه مروّج همجنس‌گرایی است.

وی ادامه داد: شیطان، جنود سازمان یافته‌اش را تا حد استادان برجسته‌ای مثل نیچه و… برای تئوریزه کردن علیه دین بسیج کرده و متأسّفانه امروز بخش قابل توجهی از فلسفه و هنر دانشگاه‌های ما از «نیچه» است.

 

اعلام مرگ خدا
فردیش ویلهلم نیچه 1900-1844

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با رجوع به بحث اصلی نشست با عنوان « آیات شیطانی و آیه‌های ربّانی» و تصریح به این نکته که «آیات شیطانی» می‌خواهد بنیان «آیه‌های ربّانی» را بزند؛ گفت: زمانی که «چشمِ آیت بین» از انسان گرفته شود ایمان هم وجود ندارد.

دکتر حسن عباسی با الهام از فلسفه‌ی وجود بعضی از حیوانات و کارهای آنان، مخاطبان را به تفکر در این موارد دعوت کرد و گفت: شما می بینید که «پرنده» به هر میزان که بیشتر بال بزند بیشتر اوج می‌گیرد و این برای انسان حاوی پیام مهمی است و آن اینکه زمانی بالنده می‌شود که زیر بالش، «کشته‌های هوس» قرار داشته باشد.

 

 آیت پرواز

 

 

وی با استفاده از بیانات امام صادق- علیه‌السلام- در کتاب ارزشمند توحید مفضّل یادآور شد: «گوزن» زمانی که مار می‌خورد به شدّت تشنه می‌شود امااگر آب بخورد سم مار جذب بدنش شده و می‌میرد و این برای ما درس است و آن اینکه «زمانی که «گناهی» وارد «روح» ما شد آن را تغذیه نکنیم بلکه سعی کنیم تا از ما دفع شود».

 

آیت گوزن و مار 

 

وی با استناد به آیات «قرآن کریم» در خصوص وجود «آیه‌های‌الهی» در وجود انسان و همه‌ی موجودات و حتّی اتّفاقاتاجتماعی و ذکر اینکه ایمان باید در وجود انسان «مستقر» و نه «مستودع» باشد؛ گفت: شیطان 2600 سال پس از اینکه ابراهیم-علیه السلام- بت‌ها را شکست، مجدّد آنها را در زمان اسلام در داخل خانه‌ی کعبه جای داد اما پیامبر اکرم -صلّي الله عليه و آله-  خانه‌ی کعبه را از بت‌ها زدود و لذا شیطان تصمیم گرفت بت‌ها را در دورن انسان‌ها قرار دهد.

 

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که کار امام عصر -عج الله تعالی فرجه الشریف- از همه‌ی انبیاء و امامان معصوم دشوارتر است زیرا آن حضرت باید بت‌های درون ما را شکسته و وجود ما را شرک زدایی کند.

وی با بیان اینکه شیطان بزرگ نمی‌تواند به ایران حمله کند و اِّلا «رجز خوانی» نمی‌کرد، اظهار داشت: تمدّن غرب در حال آب شدن است و آنان امروز خود را به زور فیلم‌های هالیوود نگه‌داشته‌اند و 2600 رشته‌ی علمی آنان برایشان کارساز نیفتاده است.

ایشان ادامه داد: اگر ایمان به آیه‌های الهی در ما وجود داشت توطئه برای اختلاس نمی‌شد و امروز 400 هزار واحد مسکونی در کشور خالی نبود در حالیکه عده‌ای بی‌خانمان هستند.

وی افزود: شیطان راه چندهزار ساله‌اش را با انقلاب اسلامی ایران در حال خنثی شدن می‌بیند لذا در صدد حرکت‌های عظیم است و از این رو ما نگران تحریم‌ها نیستیم بلکه نگران کوتاهی‌ها و بی‌توجهی‌های خودمان هستیم.

دکتر عباسی این نکته را هم اذعان کرد: «حبّ اهل بیت»- علیه‌السّلام- و «خون شهدا» نمی‌گذارند دشمن به درون ما نفوذ کند و  این‌ها «حِصن» و «دژ» محکمی برای جلوگیری از ورود شیطان به دل‌های ماست.

1.   SHIP

2.   ARK

3.   PROPHETS OF DOOM

4.   FRINGE

5.   SOUTH PARK


توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *